Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 499 Kč a máte dopravu ZDARMA

  

Mínojská civilizace

Mínojci byli civilizací doby branzové a ovládali Krétu a téměř celé středomoří více jak 1000 let. Jejich největší kulturní a hospodářský rozmach datujeme přibližně mezi roky 2700 až 1500 př. n. l. 

Jejich rozlehlá města a okázalé paláce, plné uměleckých děl a nádherně zpracovaných předmětů denní potřeby, nás nepřestávají udivovat svou krásou, již od svého znovuobjevení vykopávkami na počátku 20. století.

Video: 3D rekostrukce palácového komlesu Knossos nedaleko Heraklionu na Krétě.

Kolem roku 1500 př. n. l. došlo na ostrově Santorini, vdáleném jen asi 120 km na sever od Kréty, k mohutné explozi sopky Théra. Archeologické nálezy dokládají následnou obří vlnu tsunami, která poničila krétské pobřeží do vzdálenosti až 20km od pobřeží a zkázu dokončily požáry a spad několika metrů prachu, popela a kamení. Při šířce střední Kréty 60 km to v podstatě znamená devastaci celého ostrova. Při jen težko představitelném výbuchu bylo do vzduchu vymrštěného obrovké množství vulkanické hmoty a kamení, které na ostrov a jeho okolí dopadalo několik hodin z výšky až 35 km.

Archeologové si nejsou zcela jisti, zda pouze tato katastrofa zapříčina konec tak mocné civilizace. Je však velmi pravděpodobné,  že na její zánik měla podstatný vliv.

Již po roce 1450 př. n. l. totiž došlo na oslabené Krétě ke vpádu Achájců z řecké pevniny, kteří s sebou přinesli svou Mykénskou kulturu a Mínojská civilizace tak začala postupně zanikat.

Ve své době ovládali Minojci hospodářsky, vojensky i kulturně téměř celé středomoří, proto jejich města, jako např. Knóssos, Malia, nebo Faistos, nemusela být opevněna. 

Mínojská společnost byla již tehdy řízena centrálně, z honosných paláců, obklopených městy a do těchto středisek moci byla z celé říše svážena hospodářská produkce, která byla následně přerozdělována zpět do říše. Na ostrově proto bylo v této době, nejspíš i z administrativních důvodů, vyvinuto písmo, zvané  lineární, které nebylo dosud rozluštěno.

Minojskou civilizaci vykopávkami objevil a pojmenoval po bájném králi Mínoovi, na počátku minulého století, archeolog Arthur Evans.  Její původ, ani původ její kultury ale není dosud známý.


Co ale s jistotou víme, že to byla nejstarší velká, úspěšná a na svou dobu velmi moderní  evropská civilizace.  Minojské ženy měly stejná práva,  jako muži a byly velmi svobodomyslné. Zcela samozřejmě se zúčastňovaly aktivně společenského i sociálního života.   Pozoruhodné rovněž je, jak mimořádný zájem projevovaly o svůj vzhled.  Staraly se intenzivně o svůj obličej, tělo i vlasy, aplikovali pravidelně přírodní kosmetiku, nosily speciální účesy a zdobily se šperky.   Vykopávky a následné výzkumy potvrdily skutečnost, že minojské ženy instinktivně věděly o tajemstvích olivového oleje. Tušily, že je nejdůležitější pro jejich krásnou pokožku i vlasy. 

Novinky z našeho blogu

Psali o nás a ani nám to neřekli :)
12.10.2020 ZAJÍMAVOSTI
Psali o nás a ani nám to neřekli :)
Suché ruce? Žádný problém. Používejte po každém umytí krém na ruce z Kréty. číst celé
Olive - promovideo 2020 by pafsa
31.08.2020 ZAJÍMAVOSTI
Olive - promovideo 2020 by pafsa
Bio olivový olej a krétské, často endemické byliny, to je přírodní kosmetika OLIVE, která vyniká mimořádnou prospěšností pro naše zdraví a krásu. číst celé
Naše kosmetika v ŽENA IN
06.07.2020 ZAJÍMAVOSTI
Naše kosmetika v ŽENA IN
Přírodní kosmetika Minoan Style V současné době je stále oblíbenější přírodní a bio kosmetika, návrat k přírodě, k ověřeným postupům, k léčivým účinků... číst celé
Fodele/Agios Panteleimos - výlet severozápadní Kréta
Fodele/Agios Panteleimos - výlet severozápadní Kréta
Fodele se rozkládá podél říčky Pantomantris, která pramení vysoko v horách a ani v létě nevysychá. To je nejspíš jeden z důležitých faktorů, který ovl... číst celé
Info pro Vás - novinky a slevy.
Samozřejmě se můžete kdykoliv odhlásit.

logo zásilkovnaOSOBNÍ ODBĚRlogo Česká poštalogo DPDIn time logologo visalogo mastercardlogo maestrologo bankovní převodlogo dobírka

VŠE O NÁKUPU

Čas doručení do všech měst a obcí v ČR bývá 1-2 pracovní dny. Může se však prodloužit dle vytíženosti dopravců, kteří Vás o tom informují pomocí SMS. Cena za poštovné a balné je od 59 Kč. Při osobním odběru, nebo nákupu nad 1500 Kč je u nás doprava zdarma.

 

 

OSOBNÍ ODBĚR

PROFIPLANTS s.r.o.  Praha 4, 5.května 61

ZÁKAZNICKÝ SERVIS
Pavel Sadlik
Pavel Sadlik
8:00 - 18:00
Copyright © mistyl.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.